Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie, dopravní nehody a profesní komora dopravních znalců

13. 04. 2008 15:42:29
Přiznám se, že s velkým zaujetím sleduji diskusi, která provází reformu policie. Ministr vnitra Ivan Langer nám předvádí jeden marketingový tah za druhým. Policie nám nyní nově slibuje, že bude „pomáhat a chránit". Jednu věc musím u Ivana Langera ocenit, a to že otevřel diskusi nad účastní policie u dopravních nehod.

Osobně považuji přítomnost policie u dopravních nehod za převážně zbytečnou. Policie podle mého názoru věnuje velkou část své kapacity na odstraňování následků než dopravní prevenci. Co by mohlo přinést zásadní změnu?

Určitým řešením by mohlo být zřízení profesní komory dopravních znalců. Vzniklo by nové profesní sdružení, které by mělo v náplni posuzování dopravních nehod, odhad škod a současně by měli povinnost na základě svých zjištění (zavinění dopravní nehody) postoupit příslušnému státními orgánu své závěry. Ostatně policie stejně využívá při vyšetřování dopravních nehod služeb soudních znalců. Při správních řízeních je běžné, že správní orgány zadávají vypracování znaleckých posudků na rozsah škody a zavinění účastníků dopravní nehody. Systém by se výrazně zjednodušil. Profesní komora by současně stanovovala a ověřovala kvalifikační předpoklady těchto znalců (obdobně jako fungují advokátní komory, notářské, exekutorské, architekti etc.). Služba jako každá jiná. A praxe?

Stane se dopravní nehoda. Při zranění jejich účastníků se zavolají záchranáři, ti poskytnou zdravotnickou službu. Stejně tak by se zavolal znalec, který by provedl šetření na místě nehody samém. Zpracoval by znalecký posudek. Policie by na místě byla pouze v případě potřeby řízení dopravy, kdyby nehoda ve větší míře dopravu omezovala. Znalec by po zpracování posudku postoupil své závěry buď orgánům činným v trestním řízení (to v případě, že by došel k závěru na podezření ze spáchání trestného činu) nebo by postoupil věc příslušnému správnímu úřadu. Následná trestní nebo správní řízení by byla mnohem jednodušší. Jejich služby by se platili z prostředků povinného ručení. Ostatně jsem přesvědčen, že by postupem času došlo k intenzivní spolupráci tohoto profesního sdružení s pojišťovnami.

Výsledek? Neplatili bychom z našich daní práci policie, kterou policie dělat nemusí nebo na ni stejně využívá externích znalců. Vznikla by nová profese podnikání, jejichž služby by platil skutečně ten, co za nehodu může (z povinného ručení) a ne my všichni. Policie by měla tím pádem více času na skutečnou preventivní práci na silnicích. Určitě bychom se současně po vzniku takové profese dočkali i toho, že nebudeme čekat hodiny na příjezd policie jako tomu je dosud. Likvidace nehod by byla výrazně rychlejší.

Autor: Michal Bortel | neděle 13.4.2008 15:42 | karma článku: 10.60 | přečteno: 1754x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Jaká bude nová vláda?

Podle chování ministrů spravedlnosti dvou nejsilnějších stran a podle chování předsedů těchto stran, lze usuzovat o tom, zda se republika stane právním státem, nebo bude řízená skupinami stranických odborníků.

21.11.2017 v 3:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tomáš Flaška

Biľak byl velký učitel

Prezident Zeman při příležitosti své návštěvy v Rusku poskytl před touto návštěvou agentuře TASS rozhovor, jak bývá při takových návštěvách zvykem. Člověk si jen musí položit otázku čí je to vlastně prezident.

21.11.2017 v 2:27 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 94 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 1.

GDPR je nařízení z Evropské unie, které vstoupí v platnost 25. 5. 2018. Jedná se o nařízení, tedy je automaticky platné bez národních úprav pro všechny země EU a EFTA. My máme pouze povinnost být s ním v souladu...

20.11.2017 v 22:16 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Není Klaus jako Klaus

Ve svém komentáři k 17. listopadu se Václav Klaus ml. distancoval od dnešní podoby jeho oslav i od lidí, kteří je dnes využívají jen ke svému zviditelnění. Tehdejší události však označil za radostný moment, jaký už asi nezažije.

20.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 695 |

Jindřich Pacovský

Znovu o "digitálním" řízení zdravotnické péče (eHealth)

Jeden z pohledů na problémovou "digitalizaci" procesů kolem zdravotnictví. Volně navazuje na setkání Evropského liberálního fóra v Praze.

20.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 327 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.